Banner

vizyon-seminerleri

Vizyon Seminerleri

Sürekli olarak kendini yenileyen ve geliştiren TURQUALITY® programı, dünya markası olma potansiyelindeki firmaların ortakları ve üst yönetimlerinden, operasyonları yöneten ekiplerine kadar tüm oyuncuları kapsayan bütüncül bir gelişim aracı olmak üzere yeniden yapılandırıldı.

Bu yapılanma içinde, program kapsamında yer alan şirketlerin ortakları ve yöneticilerinin global rekabet için gerekli vizyon ve yetkinliklere ulaşmasına destek olmak üzere dünyaca ünlü pazarlama ve marka teorisyenlerini Türkiye’ye getirdiği “TURQUALITY® Vizyon Seminerleri” düzenleniyor.

Muhtar Kent

Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO, The Coca-Cola Company

Muhtar Kent, 2008 Temmuz ayı itibariyle, The Coca-Cola Company bünyesinde CEO ve Nisan 2009 ayı itibarıyla da Yönetim Kurulu Başkanı görevlerine getirildi.

The Coca-Cola Company bünyesine 1978 yılında Atlanta’da katılan Muhtar Kent, Atlanta, İtalya ve Hollanda’daki değişik Satış ve Pazarlama görevlerinden sonra, 1985 yılında şirketin Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü olarak atandı. 1989-1995 yılları arasında ise, The Coca-Cola Company’nin 23 ülkedeki faaliyetlerini yönetmek üzere Doğu ve Orta Avrupa Bölümü Başkanı ünvanını aldı.

1995-1998 yılları arasında Coca-Cola Amatil Avrupa’nın Murahhas Azası olarak 12 ülkenin şişeleme faaliyetlerini yöneten Muhtar Kent, 1999-2005 yılları arasında, Türkiye’de Coca-Cola İçecek’in en büyük hissedarı Efes İçecek Grubu’nun Başkan ve Murahhas Azalığını yapmıştır. Londra ve İstanbul Borsalarında işlem gören Efes’in, Coca-Cola ve bira operasyonları Adriyatik’den Çin’e kadar uzanmaktadır. Bu süre zarfında Muhtar Kent Coca-Cola İçecek Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır.

The Coca-Cola Company’ye 2005 yılı Mayıs ayında Kuzey Asya, Avrasya ve Orta Doğu Bölgeleri Grup Başkanı olarak geri dönen Muhtar Kent, 2006 Ocak ayında şirketin Kuzey Amerika dışındaki tüm ülkelerdeki faaliyetlerini yönetmek üzere Coca-Cola International Başkanı olarak atandı.

İngiltere’deki Hull Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olan Muhtar Kent, İdari Bilimler dalındaki yüksek lisans diplomasını ise London City Üniversitesinden almıştır.

Jack Trout

Dünyanın en tanınmış pazarlama stratejistlerinden biri olan Jack Trout son 30 yılda pazarlama dünyasında ortaya atılan en çarpıcı fikirlerin yaratıcısı olarak kabul edilmektedir. “Globalleşen rekabette öne çıkmanın yolu, tüketicinin zihninde farklılaşmaktan geçiyor” diyen Trout, “konumlandırma” disiplininin yaratıcısı olarak modern pazarlamayı en derinden etkilemiş pazarlama guruları arasında gösterilmektedir.

Jack Trout 14 dile çevrilen Positioning: The Battle for Your Mind ve Marketing Warfare kitaplarıyla dünya çapında büyük yankı uyandırdı. 1988 yılında yazdığı Bottom-up Marketing ve pazarlamanın kutsal kitabı olarak kabul edilen The 22 Immutable Laws of Marketing çalışmasının ardından, Business Week dergisinin en çok satanlar listesinde 1 numara olan ve 16 dile çevrilen The New Positioning kitabıyla ününü perçinledi.

Global ekonomide ayakta kalmanın anahtarlarını sunduğu Differentiate or Die – Survival in Our Era of Killer Competition’la çok satanlar listesine giren Trout, diğer bir kitabı Big Brands Big Trouble’da Amerika’nın en büyük kurumsal ikonlarının başarısızlıklarını analiz ediyor. 2005 yılında basılan Trout on Strategy’de ise Jack Trout 30 yıllık kariyerinin ve görüşlerinin bir özetini pazarlama ve stratejinin en temel konularının, en hayati sorularını cevapları olarak bir araya getirmiştir.

Dünyanın en prestijli pazarlama danışmanlığı şirketlerinden Trout and Partners’ın başkanlığını yapmakta olan Trout, AT&T, IBM, Burger King, Merrill Lynch, Xerox, Ericsson, Tetra Pak, Repsol, Hewlett-Packard, Procter & Gamble ve Southwest Airlines gibi pek çok Fortune 500 şirketine pazarlama stratejileri konusunda danışmanlık vermektedir.

Jack Trout’un TURQUALITY® 1. Vizyon Semineri kapsamında yaptığı sunuma ulaşmak için tıklayınız.

Don Peppers

Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) stratejileri alanında lider otoritelerden biri olarak kabul edilen Don Peppers, dünyanın en önemli müşteri odaklı yönetim danışmanlık firması olan Peppers & Rogers Group’un sahibi ve kurucu ortağıdır. İngiltere’nin ilk pazarlama organizasyonu olan Chartered Institute for Marketing, Peppers’ı “bugünün pazarlama ve iş dünyasındaki en etkili 50 ismi” arasında saymaktadır. Ayrıca 2 seneden beri Accenture’s Institute for Strategic Change tarafından global “Top 100 Business Intellectuals” arasında yer almaktadır.

Business 2.0 Dergisi Peppers’ı günümüzün önde gelen işletme gurularından birisi olarak seçerken, World Technology Network “foremost business gurus of our times” olarak ilan etmiştir. Inc. Dergisi Peppers & Rogers Group’u, Internet’i müşterilerine hizmet vermede kullandıkları yenilikçi yoldan ötürü, 2002 web ödülleri galibi olarak seçmiştir. Peppers’ın uzmanlığı ve vizyoner bakışı, en değerli müşterileri belirleme, müşteri memnuniyetini arttırma ve yatırım getirilerini (ROI) iyileştirmek gibi konularda, hem konuşmacı hem de yönetim danışmanı olarak 500 Fortune yönetici ve girişimci tarafından talebini arttırmıştır. Don Peppers, ayrıca uluslararası basında da, yazarlar ve medya arasında Dr. Martha Rogers ile birlikte 14 farklı dilde bir milyondan fazla satan uluslararası “en çok satan” kitapların ortak yazarı olmasıyla da ün kazanmıştır.

Don Peppers’ın TURQUALITY® 2. Vizyon Semineri kapsamında yaptığı sunuma ulaşmak için tıklayınız.

Dr. Philip Kotler

Dr. Philip Kotler Chicago’daki Northwestern University Kellogg Graduate School of Management’ta uluslararası pazarlama profesörüdür. Kotler’in kurucu ortağı olduğu Kotler Marketing Group (KMG) dünya çapında birçok müşterisine güncel pazarlama kavramları ve gelişmeleri ile ilgili seminerler vermektedir.

Kotler’in, 20 dile çevirisi yapılmış toplam 19 adet kitabı ve yayımlanmış 100’ün üzerinde makalesi bulunmaktadır.

Kotler, Mega-Marketing‚ Demarketing ve Social Marketing gibi terimleri pazarlama literatürüne kazandırmıştır. Kendisi tarafından kullanılmaya başlanan ve benimsenen bu tip terimler, pazarlama dünyasında “Kotlerizm” olarak adlandırılmaktadır.

Marketing Management (Pazarlama Yönetimi), Philip Kotler’in en önemli kitabı olarak kabul edilmekte, yine bu konuda bugüne kadar binlerce kişiye ulaşmış olan seminerleri çok değerli bulunmaktadır. Yazıları, araştırmaları ve öğretim tarzıyla akademik dünyada bilimsel bir disiplin olarak pazarlamanın yerini sağlamlaştıran Kotler, pazarlamanın büyük şirketlerden küçük işletmelere, kar amacı gütmeyen organizasyonlardan milletlere, ünlü kişilere ve hatta fikirlere kadar herkese ve herşeye faydası dokunacak bir kavram olduğunu göstermiştir.

Philip Kotler’in, aralarında University of Economics and Business (Viyana, Avusturya), The Group HEC Business School (Paris, Fransa), Cracow University of Economics (Cracow, Polonya) ve Stockholm University (Stockholm, İsveç)’nin bulunduğu toplam 8 kurumdan onursal derecesi bulunmaktadır.

Dr. Philip Kotler’in TURQUALITY® 3. Vizyon Semineri kapsamında yaptığı sunuma ulaşmak için tıklayınız.

Philip Kotler – Konu Başlıkları:

Stratejik Pazarlama

Pazarlama ve Organizasyon Planlaması

Kültürel Organizasyonlar için Pazarlama

Konukseverlik, Turizm ve Yer Pazarlaması

Uluslararası Pazarlama

Sosyal Pazarlama

Pazarlama ve Ekonomik Gelişme

Prof. Robert S. Kaplan

Operasyonel mükemmellik ve strateji uygulamaları ile maliyet ve performans yönetim sistemleri arasındaki ilişkiye odaklanarak, yönetimsel eğitim ve danışmanlık alanlarında araştırmalar yapan Robert S. Kaplan, Harvard İşletme Fakültesi’nde (Harvard Business School - HBS) Baker Vakfı Profesörü, aynı zamanda Palladium Group'ta yönetici olarak görev yapmaktadır.

2005 yılında Financial Times tarafından iş dünyasının en önemli 25 düşünüründen biri olarak seçilmiş; 2002 ve 2003 yıllarında ise Accenture Institute for Strategic Change tarafından en iyi 50 yönetsel düşünür ve yazar arasında gösterilmiştir. 1988 yılında A.A.A. tarafından "Üstün Muhasebe Öğreticisi Ödülü", 1994 yılında Chartered Institute of Management Accountants (UK) tarafından muhasebe alanında üstün katkılarından ötürü CIMA ödülü ve 2001 yılında Institute of Management Accountants (IMA) tarafından akademik ve uygulama alanındaki katkılarından dolayı "Farklılık Yaratan Hizmet" ödülü ile ödüllendirilmiştir. Aralık 2004'te Telecom Italia tarafından kendisine, İş Dünyası ve İktisadi Düşünce alanında liderlik ödülü verilmiştir. 2006 yılında “The Accounting Hall of Fame”e seçilerek, “The Management Accounting Section of the A.A.A. (Amerika Muhasebe Birliği)” tarafından "Yaşam Boyu Katkı" ödülüne layık görülmüştür.

Kaplan, Performans Karnesi (Balanced Scorecard - BSC) ve faaliyet tabanlı maliyetlendirme sistemlerinin geliştiricilerindendir. Bu alanlarda 14 kitabı, Harvard Business Review'de 12 ve çeşitli kaynaklarda yayınlanmış 120’nin üzerinde makalesi mevcuttur.

Prof. Robert S. Kaplan’ın TURQUALITY® 4. Vizyon Semineri kapsamında yaptığı sunuma ulaşmak için tıklayınız.

Jagdish Sheth

Dr. Jagdish (Jag) N. Sheth, Emory Üniversitesi Goizueta Business School'da Pazarlama Profesörü olarak görev yapıyor. Sheth Ayrıca Souther California Üniversitesi'nde 7 yıl, Illinois Üniversitesinde 15 yıl; Columbia Üniversitesinde 5 yıl; MIT'de ise 2 yıl görev aldı.

ABD, Avrupa ve Asya'da çok sayıda şirkette danışman olarak görev alan Profesör Sheth'in halen, AT&T, BellSouth, Cox Communications, Delta, Ernst & Young, Ford, GE, Lucent Technologies, Motorola, Nortel, Pillsbury, Sprint, Square D, 3M, Whirlpool gibi birçok şirket müşterileri arasında yer alıyor. 20'den fazla ülkede 1000'in üzerinde sunum yapan Sheth, Norstan, Cryo Cell International ve Wipro Limited gibi kuruluşların yönetim kurulunda yer alıyor. Dr. Sheth aynı zamanda Amerikan Psikoloji Birliğinde de görev yapmaktadır.

Dr. Jagdish (Jag) N. Sheth, 1989 yılında, Pazarlama Bilimi Akademisi tarafından Üstün Pazarlama Eğitmeni ödülüne layık görüldü. 1991 ve 1999 yıllarında ise Sales and Marketing Executives International (SMEI) tarafından Üstün Eğitmen ödülünü aldı. 1992 yılında Amerikan Pazarlama Birliği tarafından Pazarlama Teorisine üstün katkılarından ötürü P.D Converse Ödülüne değer bulunan Dr. Jagdish (Jag) N. Sheth, 1996'da Pazarlama Bilimi Akademisi'ne Seçkin Akademisyen olarak seçildi.

Dr. Jagdish (Jag) N. Sheth,1997 yılında ise, Uluslararası Mühendislik Konsorsiyumu tarafından Seçkin Akademisyen ödülünü aldı. 2004 yılında ise Amerikan Pazarlama Birliği tarafından verilen en önemli iki ödül olan Richard D. Irwin Üstün Pazarlama Eğitmeni ve Charles Coolidge Parlin Ödülüne layık görüldü.

Yüzün üzerinde makalesi olan Dr. Sheth'in yayınlanmış kitapları şu şekildedir:

"Clients For Life" (2000) (Best-seller)

"Value Space" (2001)

"The Rule of Three" (2002)

"Customer Behavior: A Managerial Perspective" (2004)

"Firms of Endearment" (2006)

"The Self-Destructive Habits of Good Companies: ...And How to Break Them" (2007)

"Chindia Rising: How China and India will Benefit Your Business" (2008)

Jagdish N. Sheth’ın TURQUALITY® 5. Vizyon Semineri kapsamında yaptığı sunuma ulaşmak için tıklayınız.

Vijay Govındarajan

Dartmouth Üniversitesi Tuck İşletme Okulu’nda Earl C. Daum 1924 profesörü.

Kurumsal Üst Düzey Eğitim alanında İlk On İşletme Profesörü arasında yer alan, dünyanın önde gelen iş stratejisi ve inovasyon uzmanı olan Profesör Vijay Govindarajan, aynı zamanda Darthmouth Kolejinde Global Liderlik Merkezi kurucu direktörüdür. Halen Baş İnovasyon Danışmanı olarak General Electric firmasında görev yapmaktadır. Govindarajan Kurumsal Üst Düzey Eğitim alanında İlk On İşletme Profesörü, Business Week; En iyi ilk beş Strateji alanında Üst Düzey Rehberlik, Forbes; ve EN iyi 50 Yönetim Düşünürü, The London Times çok sayıda popüler yayında listelere girmiştir.

Tuck öğretim üyeliğinden önce Harvard İşletme Fakültesi ve Indian Institute of Management’da görev yapmıştır (Ahmedabad, India). Araştırmalarında mükemmellik alanında çok sayıda ödülü bulunan Govindarajan, Management International Review yayınında strateji ve organizasyon araştırmaları alanında “En iyi 20 Kuzey Amerikalı Süper Starlar” listesine girmiştir.

2012 de yayınlanan “Reverse Innovation” kitabının yanı sıra «international best seller» listesinde yer alan ve HBS Press tarafından yayınlanan “Ten Rules for Strategic Innovators” kitabı önemli kitapları arasındadır. Govindarajan aynı zamanda Fortune 500 firmalarının CEO’ları ve üst düzey yöneticileri ile strateji alanında çeşitli çalışmalar da yapmaktadır.