Banner

haber-bultenleri

Ağustos 2013 - 3

  

Desıgn Turkey ile Tasarıma Destek: Tohumlu Kalem

Tohumlu Kalem ürünüyle 2010 yılında Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülü’nü kazanan STEPPEN bugün 31 ülkeye ihracat yapıyor.

Türkiye’nin tasarımla markalaşmasına önemli katkılar sağlamayı hedefleyen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülü sahibi firmalar, bir yandan ihracatını artırırken bir yandan da yeni pazarlara açılıyor. Bu firmalardan biri de çevreci ürünleriyle öne çıkan STEPPEN. 1992 yılında kurumsal tanıtım amaçlı çeşitli plastik ürünler üretmek amacıyla kurulan STEPPEN, 1995 yılı itibariyle faaliyetlerinde kalem üretimini ön plana çıkarmış. Sektörüne birçok alanda öncülük eden firma, 2008 yılında çevre dostu ürün geliştirmek amacıyla gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmaları sonucunda mısır nişastası atığından elde edilen ve 180 gün içerisinde doğada çözünerek yok olan PLA'yı üretiminde kullanmaya başlamıştır. Promosyon ürünleri sektöründe bir ilk olan çalışmalar sonucunda STEPPEN’i günümüze taşıyan “Yaşamı Destekleyen Ürünler Serisi” ve “BioKalem” markası doğmuş tur.

PLA ve geri dönüştürülmüş kağıttan üretilen BioKalem, çevre dostu niteliği, tasarımı ve sektöründe köklü bir farklılık yaratan inovatif özellikleriyle dikkat çekmiş ve çok sayıda ödüle layık görülmüştür.

“BioKalem” ile sektöre ses getiren STEPPEN tasarımda da fark yaratmaya devam etmiştir. Biyo-plastik ve geri dönüştürülmüş kâğıt kullanılarak üretilen bu ürünün, doğal yaşamı destekleyen bir ürün olduğunu vurgulamak adına, kapağındaki özel bir bölme içerisine üç adet karaçam tohumu yerleştirilmesi şeklinde tasarlanan “Tohumlu Kalem” sadece Türkiye’de değil genel olarak sektörde bir dönüm noktası olmuştur. Endüstriyel tasarımcı Ümit Altun’un tasarladığı bu çok özel kalem, üretildiği ilk yıl “Design Turkey 2010” yarışmasında “İyi Tasarım Ödülü”ne layık görülmüş ve sonrasında pek çok ödül almaya hak kazanmıştır.

Çevreci Üretim Doğa Dostu Ürünler

STEPPEN üretim anlayışı ve ürünlerinin gördüğü ilgiden güç alarak Ar-Ge ve tasarım çalışmalarına ağırlık vermiştir. 2011 yılında tüm üretiminde PLA yerine kullanılabilecek ve oksijensiz ortamda 1 - 3 yıl arasında doğada çözünebilen biyo plastik hammaddeyi geliştirerek, yıllık tüketimi olan 70 ton plastik hammaddenin tümünü ayırt etmeksizin doğa dostu haline getirmiştir. STEPPEN devam eden Ar-Ge çalışmaları sonucunda PVC içermeyen ve içeriğinde herhangi bir zehirli madde barındırmayan BioSilgi’yi de 2012 yılı itibariyle ürün portföyüne eklemiştir.

31 Ülkeye İhracat

Sürdürülebilir, sorumlu ve doğa dostu iş modeli ve yenilikçi yapısıyla STEPPEN, büyüme hızını Avrupa ve dünyanın çeşitli ülkelerinde arttırarak devam ettirmekte ve doğa dostu ürünlerinin 31 farklı ülkeye ihracatını gerçekleştirmektedir. STEPPEN bugün uluslararası kalite ve çevreci ürün standartlarında sertifikalı üretimi, tescilli tasarımlara sahip ürünleri, hızlı ve kaliteli satış öncesi ve sonrası hizmetleriyle uluslararası bir marka olma yolunda hızla ilerlemeye devam etmektedir. Firma, Design Turkey ödülü ile de “Yaşamı Destekleyen Ürünler” serisisinde yenilikçi, faydalı ve çevreci modellerini artırmış Ar-Ge çalışmalarına hız vererek bulunduğu pazarları genişletme fırsatı bulmuştur.

“Design Turkey bilinirliğimizin artmasına büyük katkı sağladı”

“Design Turkey 2010” ödülünün STEPPEN’in bilinirliği ve farkındalığı açısından büyük yararlar sağladığını anlatan Genel Müdür Tuna Yetkin, “STEPPEN 1995 yılı itibariyle kalem üretiminde endüstriyel tasarım odaklı ürünlere yoğunlaştı. Bu çalışmalar sonucunda geliştirilen BioKalem, doğayı destekleyen ve kullanıcılarda çevre bilinci oluşturma amacıyla tasarlanmış promosyonel bir üründür. Tasarımın arkasındaki ana fikir sayesinde sektöre öncülük etmiştir. Design Turkey’in bir tasarımı her yönüyle inceleyen ve tasarımı gerek kullanıcısına gerekse doğaya sağladığı faydayla değerlendiren, Türkiye’deki en önemli organizasyon olduğunu düşünüyoruz. Hem estetik tasarımı hem de taşıdığı mesaj ile öne çıkan BioKalem’in, bu nedenlerden ötürü bu organizasyona katılmak için doğru bir ürün olduğuna inanarak Design Turkey’e başvurduk. Design Turkey ödülü STEPPEN gibi yenilikçi ve sürdürülebilir görüşü olan firmalar için çok teşvik edici bir ödüldür” dedi.

Design Turkey, Türkiye’de Markalaşmanın ve İhracatın Yolunu Açıyor

Orta vadede uluslararası bir ödül programı olmayı hedefleyen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri, gelecekte Türk sanayisinin gelişmesine yön verecek yaratıcı tasarımları ön plana çıkarırken aynı zamanda ödüllü projelerin sadece Türkiye’de değil, uluslararası alanda da markalaşmasına imkan sağlıyor. Design Turkey kapsamında ödül alan ürünler, projenin gücünü, “Design Turkey” logosu ile ürünlerine taşıyarak, ürünlerinin tasarım değerini ulusal ve uluslararası arenada belgeleyebiliyor. Firmalar “Design Turkey” organizasyonunun sunduğu yurtiçi ve yurtdışı tanıtım olanaklarından faydalanarak, ulusal ve uluslararası alanda tasarım dünyasına açılma imkanını yakalayabiliyorlar.